Eko-matematyczna jedenastka na lądzie i wodzie
Projekt „Eko-matematyczna jedenastka na lądzie i wodzie” dofinansowała Fundacja mBanku w ramach programu mSilnia.
Projekt skierowany jest do uczniów klas : dwóch piątych i dwóch szóstych. Czas realizacji projektu wrzesień-grudzień 2024. Projekt łączy matematykę, przyrodę i geografię w kontekście ekologii, ochrony środowiska i edukacji morskiej. Projekt będą współrealizować nauczyciele naszej szkoły i eksperci z zewnątrz. Projekt w swoim zasięgu dotyczyć również będzie rodziców- konkurs rodziny oraz lokalnej społeczności w formie happeningu. Zaplanowane działania obejmują : warsztaty ze specjalistami z zewnątrz w zakresie ekologii, ochrony środowiska i edukacji morskiej, warsztaty z nauczycielami-ekologiczne, ochrona środowiska, elementy nawigacji morskiej i edukacji morskiej, zajęcia warsztatowe podczas których uczniowie będą tworzyć w zespołach gry planszowe oraz gry w wybranej aplikacji, akcja sprzątania dzielnicy naszej szkoły i segregacja śmieci, konkurs rodzinny, happening eko-matematyczny.
REGULAMIN Konkursu szkolnego „EKO-MATEMATYKA NA LĄDACH I WODACH” w ramach projektu „Eko-matematyczna jedenastka na lądzie i wodzie” sfinansowanego przez Fundację mBanku w ramach programu mSilnia POBIERZ
13.11.24 r. uczniowie klasy 6a uczestniczyli w warsztatach tworzenia gry planszowej ekologiczno-matematycznej w ramach projektu "Eko-matematyczna jedenastka na lądzie i wodzie" sfinansowanego przez Fundację mBanku-Program mSilnia.
112.11.2024 r. uczniowie klasy 6a i 6b wzięli udział w warsztatach tworzenia gry w aplikacji Genially, pt. "Ekologicznie po lądach i wodach świata" w ramach realizacji projektu sfinansowanego przez Fundację mBanku -Program mSilnia. W aplikacji układali pytania dot. ekologii oraz tworzyli do nich odpowiedzi.
2- 7.11.2024 roku uczniowie klasy 5a wzięli udział w warsztatach tworzenia gry w aplikacji Genially, pt."Ekologicznie po lądach i wodach świata" w ramach realizacji projektu sfinansowanego przez fundację mBanku w ramach programu mSilnia.Uczniowie w aplikacji układali pytania, zadania matematyczne dot. ekologii oraz tworzyli do nich odpowiedzi, a to wszystko w celu sprawdzenia wiedzy ekologiczno-matematycznej przyszłych graczy.1
6.11.2024 roku w klasie VI b odbyły się warsztaty tworzenia gier planszowych w ramach realizacji projektu sfinansowanego przez fundację mBanku -program mSilnia.
5.11.2024 roku uczniowie w ramach projektu "Eko-matematyczna jedenastka na lądzie i wodzie" wykonali grę pt. "Ekologicznie po lądach i wodach świata". Gra została wykonana na platformie Genially. Gra zawiera poziomy, w których umieszczone zostały pytania dot. ekologii. W systemie gry należy wskazać prawidłowe odpowiedzi by przejść do kolejnego poziomu. Przejście wszystkich poziomów skutkuje wygraną i uratowaniem środowiska poprzez sprawdzenie i utrwalenie wiedzy z ekologii .
1- 29.10.24 uczniowie klasy 6a odbyli warsztaty w ramach projektu ,, Eko- matematyczna jedenastka na lądzie i wodzie" sfinansowanego przez fundację mBanku w programie mSilnia.Uczniowie klasy 6a podczas zajęć projektowych zmagali się z zagadnieniami dotyczącymi nawigacji, poznając podstawy tego wydawałoby się trudnego zagadnienia. Ponadto pracowali z mapą i atlasem szukając błędów, które umieścił na mapie świata szalony kartograf. Nie zabrakło również tematów dotyczących zanieczyszczeń mórz i oceanów i wszechobecnego mikroplastiku.
Happening ekologiczny uczniów naszej szkoły w ramach projektu "Eko - matematyczna jedenastka na lądzie i wodzie", projekt jest sfinansowany przez fundację mBanku w ramach programu mSilnia. Klasy piąte wyraziły konieczność dbania o lądy i wody naszego świata. Zwróciły uwagę na zanieczyszczenia i ogrom plastiku niszczącego życie na Ziemi. Uczniowie happeningiem starali się dotrzeć do mieszkańców Słupska i wpłynąć na wzrost ich świadomości ekologicznej.
324.10.24 r. klasa 5a odbyła warsztaty z tworzenia gier planszowych. Zajęcia odbyły się w ramach projektu sfinansowanego przez Fundacje mBanku w ramach programu mSilnia.
1Projekt „Eko-matematyczna jedenastka na lądzie i wodzie” sfinansowała Fundacja mBanku w ramach programu mSilnia Dnia 23.10.24 uczniowie klasy V b, pod okiem pani Sylwii Wysockiej, wzięli udział w warsztatch tworzenia gier planszowych. Celem zajęć było zaprojektowanie i wykonanie gry matematyczno-ekologicznej.
2Projekt „Eko-matematyczna jedenastka na lądzie i wodzie” sfinansowała Fundacja mBanku w ramach programu mSilnia. Warsztaty ekologiczne dla klas szóstych pod hasłem Śmietnik to początek drogi odbyły się w dniu 22.10.2024r. Zajęcia poświęcone były procesowi recyklingu odpadów jako metody odzyskiwania surowców wtórnych i ochrony środowiska. Uczniowie uświadomili sobie uśrednione ilości odpadów produkowanych przez ludzi na Ziemi. Na podstawie poznanych danych liczbowych wykonali diagram kołowy wizualizujący sytuację. Zrozumieli wpływ substancji oleistych na funkcjonowanie organizmów wodnych: ptactwa wodnego, ryb, skorupiaków i roślinności. W sposób doświadczalny określali zawartość pierwiastków biogennych w wodach zbiorników naturalnych i wodzie wodociągowej przeznaczonej do spożycia przez człowieka. Przeprowadzili ćwiczenia utrwalające zasady recyklingu papieru, bioodpadów, szkła, odpadów zmieszanych, metali i tworzyw sztucznych. Samodzielnie stworzyli hasła promujące ideę recyklingu w społeczności szkolnej i rodzinnej.
2Zajęcia odbyły się w dniu 16.10.2024 r. pod hasłem Śmietnik to początek drogi. Warsztaty powiązane tematycznie z problemem recyklingu odpadów. Uczniowie klasy 5a poznali cykl produkcyjny i rodzaje powstających w tym procesie odpadów. Zrozumieli pojęcie recyklingu, zapoznali się z logiem recyklingu i z procesem segregacji papieru, plastiku i metali, odpadów zmieszanych, szkła i bioodpadów. Podczas warsztatów określone zostały korzyści płynące z recyklingu oraz przeprowadzane zostały ćwiczenia dotyczące rozpoznawania typów odpadów i właściwej ich segregacji. Uczniowie zdobyli motywację do propagowania idei recyklingu w środowisku rodzinnym, przygotowali hasła konkursowe, propagujące recykling jako metodę ochrony środowiska.
2Zajęcia odbyły się w dniu 15.10.2024 r. pod hasłem Śmietnik to początek drogi. Warsztaty powiązane tematycznie z problemem ekologicznym jakim jest zanieczyszczenie lądów i zbiorników wodnych odpadami przemysłowymi i komunalnymi. Uczniowie klasy 5b poznali cykl produkcyjny i rodzaje powstających w tym procesie odpadów. Zrozumieli pojęcie recyklingu, zapoznali się z logiem recyklingu i procesem recyklingu papieru, plastiku oraz metali, bioodpadów, szkła i odpadów zmieszanych. Podczas warsztatów określone zostały korzyści płynące z recyklingu oraz przeprowadzane zostały ćwiczenia dotyczące rozpoznawania typów odpadów i właściwej ich segregacji. Uczniowie zdobyli motywację do propagowania idei recyklingu w środowisku rodzinnym, przygotowali hasła konkursowe, propagujące recykling jako metodę ochrony środowiska.
110.10.2024 roku odbyły się zajęcia uczniów z klasy 5a w ramach projektu programu mSilnia. Oprócz podstaw z zakresu określania współrzędnych geograficznych uczniowie pracowali wykorzystując atlas geograficzny z mapą poszukując błędów w położeniu obiektów geograficznych. Podstawy nawigacji cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy dopiero zaczynają swoją podróż dookoła mórz i oceanów.
10.10.2024 roku uczniowie klasy 5b w ramach projektu odbyli warsztaty z zakresu obliczeń ekologicznych. Uczniowie zajęli się tematem marnowania wody w domach min. przez słabo zakręcony kurek w kranie. Niestety to z pozoru drobne i niewinne niedopatrzenie może mieć poważne konsekwencje i może powodować ogromne straty. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele wody marnujemy przez niedbalstwo. Uczniowie dokonywali obliczeń utraty wody w skali roku. Uczestnicy warsztatów również wspólnie wypełniali i wyklejali karty pracy dotyczące segregowania śmieci oraz rodzinnych sposobów na bycie ekologiczną rodziną.
18.10.2024 uczniowie klasy 6b w ramach projektu rozpoczęli swoją przygodę z nawigacją. Podczas pierwszych zajęć projektowych skupiliśmy się na najważniejszych zagadnieniach takich jak praca z mapą, określanie kierunków geograficznych, kierunku ruchu statków i współrzędnych geograficznych. Uczniowie mieli okazję zdobyć wiedzę z zakresu szeroko rozumianej edukacji morskiej. Uczniowie pracowali z trójkątami i przenośnikami nawigacyjnymi. Ważnym elementem zajęć były także zagadnienia z zakresu ekologii dotyczące zanieczyszczenia mórz i oceanów.
2Sprzątanie okolic szkoły i segregacja śmieci
W dniu 20 września 2024 roku odbyła się w naszej szkole ogólnoświatowa akcja Sprzątanie Świata-Polska, w tym roku pod hasłem Na straży czystej Ziemi. Sprzątanie w klasach piątych i szóstych zostało zrealizowane w ramach projektu, który dofinansowała Fundacja mBanku w ramach programu mSilnia. Uczniowie zostali objęci proekologiczną akcją edukacyjną, zapoznali się z tematyką segregacji odpadów i powtórnego ich wykorzystania, zasadami prawidłowej segregacji. Uczniowie poznali cele recykling i uświadomili sobie konieczność tego procesu w walce o czyste środowisko. Zebrane odpady zostały ocenione pod kątem prawidłowej segregacji i każda frakcja była zważone przez uczniów. We wnioskach podsumowujących uczniowie stwierdzili, że największą ilość zebranych odpadów stanowią plastiki.
2